2 avgusta, 2024

Še preden so se olimpijske igre uradno začele, je bilo nekaj trenutkov, za katere se je zdelo, da jih je treba deliti na spletu (županja Hidalgo v Seni, Lady Gaga v perju, Celine Dion na Eifflovem stolpu) – toda zdaj, ko so igre v polnem teku, lahko pričakujemo nekaj več športnih dosežkov, ki nas bodo osupnili in navdušili. Tukaj je aktualni seznam vrhuncev olimpijskih iger v Parizu leta 2024.

Zlato za dvojec brez krmarja

najbolji trenuci s olimpijskih igara pariz

Najbolj sveža zlata medalja je pripadla bratoma Sinković, Martinu in Valentu, ki sta prav danes osvojila zlato kolajno v disciplini krmar. To je tretja medalja za Hrvaško na letošnjih igrah v Parizu. O zmagi so odločali zadnji metri dirke.

Še eno srebro za Hrvaško in morda še več

donna vekić

Zadnji v nizu hrvaških uspehov je uspel teniški igralki Donni Vekić, ki se je uvrstila v finale olimpijskih iger v Parizu in Hrvaški zagotovila najmanj srebrno kolajno. Vekićeva je v polfinalu v 67 minutah igre premagala Slovakinjo Anno Karolino Schmiedlovo s 6:4 in 6:0. Veseli se sobotnega finala, kjer bo njena nasprotnica 21-letna Kitajka Qinwen Zheng.

Katie Ledecky je postala najbolj nagrajena ameriška plavalka

najbolji trenuci olimpijske igre

S svojim osupljivim nastopom na 1500 m prostega sloga za ženske (njen cilj 15:30,02 je postavil nov olimpijski rekord) je Ledecky osvojila svojo osmo olimpijsko zlato medaljo v karieri in izenačila rekord svoje kolegice plavalke Jenny Thomson izpred 20 let. Nobena Američanka ni osvojila več zlata v kateremkoli športu.

Francoz Leon Marchand je postavil nov rekord

S podiranjem rekorda iz leta 2008., ki ga je postavil Michael Phelps, je mladi Francoz Marchand končal v 4:02,95 in s čimer je 31. julija osvojil svojo prvo zlato olimpijsko medaljo (in čestitko francoskega predsednika Emmanuela Macrona). V izjemnem vzdušju, ki je odmevalo skozi tekmovanje, je Marchand dosegel redek podvig in osvojil naslednji dve zlati medalji v istem plavanju. 22-letnik je najprej nastopil skupaj z aktualnim prvakom in svetovnim rekorderjem Madžarom Kristofom Milakom, da bi osvojil naslov na 200 m delfin, manj kot dve uri kasneje pa se je vrnil v bazen in osvojil zmago na 200 m prsno ter si tako zagotovil svoje tretje zlato na igrah. V Parizu so ga seveda razglasili za senzacijo.

Košarkarska ekipa Južnega Sudana je postala viralna

Dan preden je moška košarkarska reprezentanca Južnega Sudana slavila svojo prvo olimpijsko zmago – premagala je Portoriko z 90-79 (28. julij) – je ekipa postala viralna na družbenih medijih zaradi privlačne obleke za otvoritveno slovesnost, ki jo je ustvaril ruandski oblikovalec Moses.

View this post on Instagram

A post shared by MOSHIONS (@moshions)

Italijanski skakalec v višino je v Seni izgubil poročni prstan in bil zaradi tega izjemno prisrčen

Gianmarco Tamberi, zastavonoša italijanske ekipe, je instagramu sporočil 27. julija s priznanjem – in opravičilom – svoji ženi. Razlog je bila izguba poročnega prstana, ki je med otvoritveno slovesnostjo pomotoma padel v Seno. Oprosti, ljubezen moja, zelo mi je žal, je ob napisu v italijanščini zapisal skakalec v višino. Je pa Tamberi celotni izkušnji uspel dati romantičen pridih. Očarljivo je nadaljeval: Ampak, če se res mora zgoditi […] si boljšega mesta ne bi mogel predstavljati. Za vedno bo ostal v koritu mesta ljubezni, odletel je, medtem ko sem poskušal čim višje dvigniti italijansko trobojnico ob odprtju najpomembnejšega športnega dogodka na svetu. Če bi si moral izmisliti izgovor, nikoli ne bi bil tako domiseln. […] Naj bo dober znak, da se domov vrnem s še več zlata!!!

A post shared by HALFSHAVE (@gianmarcotamberi)

Prva medalja v regiji je prispela na Hrvaško

Nismo dolgo čakali in prva olimpijska medalja za regijo je prispela že 29. julija in šla v hrvaške roke. Strelec Miran Maričić iz Bjelovarja je v disciplini zračna puška 10 metrov osvojil bron z 230,0 točkami Zlata z novim olimpijskim rekordom je pripadla Kitajcu Lihau Shengu (252,2), ki je bila najboljši tudi v kvalifikacijah.

Rafaela Nadala je v drugem krogu moškega turnirja posameznikov premagal Novak Đoković

V 60. dvoboju dvojic, njun prvi je bil davnega leta 2006., se je prav tako odvil na Stade Roland Garrosu, v četrtfinalu OP Francije je Đoković odločilno zmagal nad Nadalom s 6-1, 6-4. Rafini navijači so še imeli malo upanja, saj je tenisača čakala tekma moških dvojic skupaj s Carlosom Alcarazom. Toda norija nad Nadalcarazom (kot navijači imenujejo ta športni par) se je končala v četrtfinalu po porazu s 6-2, 6-4 proti ameriškima najboljšima igralcema dvojic Austinom Krajicekom in Rajeevom Ramom.

Srbi so kmalu zatem slavili z zlato kolajno

Dan po prvi medalji je v Adria regijo prispelo tudi prvo zlato. Srba Zoran Arunović in Damir Mikec sta 30. julija slavila zlato medaljo v mešani ekipni disciplini z zračno pištolo na olimpijskih igrah v Parizu 2024. . Prizor njunega močnega objema in padca po tleh od sreče je zaokrožil po družbenih omrežjih kot simpatičen trenutek z iger.

Prvo letošnje zlato je prispelo na Hrvaško in v Slovenijo – po zaslugi judoistk

Prva zlata medalja za Hrvaško na olimpijskih igrah v Parizu je 31. julija osvojila judoistka Barbara Matić v kategoriji do 70 kg z zmago, ki je v finalu premagala Nemko Miriam Butkereit (1:0). To je največji uspeh v karieri 29-letne Splitčanke, aktualne evropske prvakinje, a tudi prva, zgodovinska olimpijska medalja za hrvaški judo. Zlato je, a v kategoriji do 63kg, osvojila tudi slovenska judoistka Andreja Leško, ki je u finalu premagala Mehičanko Prisco Awiti Alcaraz.

Načrtovanje se je obrestovalo – v Seni so zaplavali prvi olimpijci

Več let načrtovanja, okoli 1,4 milijarde vloženih evrov, legendarno plavanje pariške županje Anne Hidalgo in več zamud zaradi E. coli in črevesnih enterokokov pozneje so olimpijci zaključili svoja prva plavanja v reki Seni. Posamični triatloni za moške in ženske so potekali 31. julija, zmagala pa sta Britanec Alex Yee in Francozinja Cassandre Beaugrand. (Da,Beaugrand je bruhala na začetku svoje dirke, vendar je bilo to zaradi živcev – ta dogodek vključuje naporno plavanja na 1500 m, 40 km kolesarske dirke in 10 km teka – in ne zaradi onesnaženja vode, je navedeno!)

Vsi so odkrili zračno puško in postali obsedeni z Južnokorejko Ye-ji Kim

Kim, ki je 28. julija osvojila srebro v disciplini z zračno pištolo na 10 m za ženske, je kasneje postala viralna na družbenem omrežju X zaradi svoje karizme. Največja avra, ki sem jo kdaj videl na sliki, je komentiral en uporabnik in delil sliko Kim, ki nosi njeno kapico ekipe Južne Koreje, črno jakno Fila in posebna očala, ki jih nosijo vsi strelci. To dekle je filmski lik, je dodal drugi, ki se je odzval na videoposnetek Kim na svetovnem prvenstvu Mednarodne strelske športne zveze v Bakuju v Azerbajdžanu, v začetku tega leta, kjer je postavila nov svetovni rekord v ženski konkurenci na 25 metrov. Ganljiva gesta, v kateri Kim, rojena v Danyangu, nosi majhnega plišastega slončka, ki očitno pripada njeni hčerki,jo je v Parizu naredila še bolj kul.

Egiptovska tekmovalka v sabljanju je sporočila zanimivo novico

Nada Hafez

Potem ko jo je v ponedeljek v osmini finala ženskih posameznic izločila Jeon Ha-Young iz Južne Koreje, je egipčanska sabljačica Nada Hafez na Instagramu objavila odkrito šokantno razkritje – v Parizu je tekmovala v sedmem mesecu nosečnosti. “Kar se vam zdita kot dva tekmovalca na stopničkah, so bili v resnici trije! Bili smo jaz, moj tekmica in moj novi dojenček!” je zapisala Hafez. Rollercoaster nosečnosti je že sam po sebi težak, a boj za ohranjanje ravnovesja med življenjem in športom je bil nič manj kot izčrpljujoč, ne glede na to, kakšno nagrado pomeni na koncu. Igre 2024. so zaznamovale Hafezin tretji olimpijski nastop; pred tem je tekmovala v Riu in Tokiu.