Vogue Adria

2 kolovoza, 2024

Čak i prije nego što su Olimpijske igre službeno počele, bilo je trenutaka koji su se činili kao stvoreni za dijeljenje internetom (gradonačelnica Hidalgo u Seini, Lady Gaga u perju, Celine Dion na Eiffelovom tornju) – ali sada kada su Igre uvelike u tijeku, možemo očekivati nešto više sportskih postignuća koja će nas zapanjiti i zadiviti. Evo aktualnog popisa najvažnijih događaja na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.

Zlato za dvojac bez kormilara

Najsvježija zlatna medalja otišla je u ruke braće Sinković,  Martina i Valenta, koji su upravo danas osvojili zlato u veslačkoj disciplini dvojac bez kormilara. Za Hrvatsku je to treća medalja na ovogodišnjim Igrama u Parizu. Posljednji metri utrke odlučili su o njihovoj pobjedi. Svega 500 metara prije cilja bili su četvrti s dvije i pol sekunde zaostatka za vodećim Britancima Oliverom Wynee-Griffithom i Tomom Georgeom. No, tada su ubrzali tempo te u zadnjih 100 metara dostigli i prestigli Britance te ciljem prošli u vremenu 6:23.66 minuta, 45 stotinki.

najbolji trenuci s olimpijskih igara pariz

Donna Vekić u finalu

najbolji trenuci olimpijske igre donna vekic

Posljednje u nizu hrvatskih uspjeha ostvarila je tenisačica Donna Vekić te se plasirala u finale Olimpijskih igara u Parizu, osiguravši Hrvatskoj tako barem srebrnu medalju. Vekić je u polufinalu za 67 minuta igre pobijedila Slovakinju Annu Karolinu Schmiedlovu 6:4, 6:0. S nestrpljenjem se čeka subotnji finale gdje će joj protivnica biti 21-godišnja Kineskinja Qinwen Zheng.

Katie Ledecky postala najtrofejnija američka plivačica

najbolji trenuci olimpijske igre

Sa svojim zadivljujućim rezultatom u ženskoj utrci na 1500 metara slobodnim stilom (njezin cilj od 15:30.02 postavio je novi olimpijski rekord), Ledecky je osvojila svoju osmu zlatnu olimpijsku medalju u karijeri, izjednačivši rekord svoje kolegice plivačice Jenny Thomson prije 20 godina. Niti jedna Amerikanka nije osvojila više zlata u bilo kojem sportu.

Francuz Leon Marchand postavio novi rekord

Obarajući rekord koji je 2008. postavio Michael Phelps, mladi Francuz Marchand završio je za 4:02.95, čime je 31. srpnja osvojio svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju (i čestitku od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona). U izvanrednoj atmosferi koja je odzvanjala natjecanjem, Marchand je postigao rijedak podvig osvajanja iduća dva zlata u istom plivanju. 22-godišnjak je prvo ušao uz aktualnog prvaka i svjetskog rekordera Mađara Kristofa Milaka kako bi osvojio naslov na 200 m leptir, a manje od dva sata kasnije vratio se u bazen kako bi došao do pobjede na 200 m prsno i osigurao svoje treće zlato igara. U Parizu je naravno proglašen senzacijom.

Košarkaški tim Južnog Sudana postao viralan

Dan prije nego što je muška košarkaška reprezentacija Južnog Sudana proslavila svoju prvu pobjedu na Olimpijskim igrama – pobijedivši Portoriko 90-79 (28. srpnja) – tim je postao viralan na društvenim mrežama zbog svog upečatljivog odijela na ceremoniji otvaranja, koje je kreirao ruandski dizajner Moses.

View this post on Instagram

A post shared by MOSHIONS (@moshions)

Talijanski skakač uvis izgubio je vjenčani prsten u Seini i zbog toga je bio iznimno simpatičan

Gianmarco Tamberi, nositelj zastave talijanskog tima, oglasio se na Instagramu 27. srpnja s priznanjem — i isprikom — svojoj supruzi. Razlog je bio gubitak  vjenčanog prstena koji je slučajno ispao u Seinu tijekom ceremonije otvaranja. Žao mi je, ljubavi moja, jako mi je žao, napisao je skakač u vis uz naslov na talijanskom. Ipak, Tamberi je cijelom iskušenju uspio dati romantični štih. Nastavio je šarmantno: Ali ako se to stvarno mora dogoditi […] ne bih mogao zamisliti bolje mjesto. Ostat će zauvijek u koritu grada ljubavi, odletio je dok sam pokušavao što više podići talijansku trobojnicu na otvaranju najvažnijeg sportskog događaja na svijetu. Da sam morao izmisliti izgovor, nikad ne bih bio tako maštovit. […] Neka je dobar znak vratiti se kući s još većim zlatom!!!

A post shared by HALFSHAVE (@gianmarcotamberi)

Prva medalja za regiju stigla u Hrvatsku

Nismo dugo čekali, a prva olimpijska medalja za regiju je stigla već 29. srpnja, i otišla u hrvatske ruke. Strijelac Miran Maričić iz Bjelovara osvojio je brončano odličje u disciplini zračna puška 10 metara s 230.0 bodova. Zlato je s novim olimpijskim rekordom pripalo Kinezu Lihau Shengu (252.2), koji je bio najbolji i u kvalifikacijama.

Rafael Nadal poražen je od Novaka Đokovića u drugom kolu muškog pojedinačnog turnira

U 60. dvoboju dvojice rivala, njihov prvi te davne 2006. godine, također se dogodio na Stade Roland Garrosu, tijekom četvrtfinala French Opena, Đoković je odnio odlučujuću pobjedu nad Nadalom, 6-1, 6-4. Rafini navijači imali su još malo nade jer je tenisača čekalo natjecanje u muškim parovima zajedno s Carlosom Alcarazom. No ludnica za Nadalcarazom (kako fanovi nazivaju ovaj sportski par) završila je u četvrtfinalu nakon poraza od 6-2, 6-4 od američkih vrhunskih igrača u paru Austina Krajiceka i Rajeeva Rama.

Srbi ubrzo nakon slavili sa zlatnom medaljom

Dan nakon prve medalje, stiglo je i prvo zlato u Adria regiju. Srbi Zorana Arunović i Damir Mikec 30. srpnja su slavili zlatnu medalju u mješovitoj ekipnoj disciplini zračnim pištoljem na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Prizor njihovog snažnog zagrljaja i pad na pod od sreće obišao je društvene mreže kao simpatičan trenutak s Igara.

Prvo ovogodišnje zlato stiglo je u Hrvatsku i Sloveniju – zahvaljujući judašicama

Prvu zlatnu medalju za Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Parizu 31. srpnja osvojila je judašica Barbara Matić u kategoriji do 70 kg, pobijedivši u finalu Njemicu Miriam Butkereit (1-0). To je najveći uspjeh u karijeri 29-godišnje Splićanke, aktualne europske prvakinje, ali i prva, povijesna olimpijska medalja za hrvatski judo. Zlato je, ali u kategoriji do 63 kg, osvojila i slovenska judašica Andreja Leški koja je u finalu pobijedila Meksikanku Priscu Awiti Alcaraz.

Planiranje se isplatilo – prvi Olimpijci su zaplivali u Seini

Nekoliko godina planiranja, oko 1,4 milijarde uloženih eura, legendarno kupanje gradonačelnice Pariza Anne Hidalgo, a zatim nekoliko odgoda zbog E. coli i razine crijevnih enterokoka kasnije, olimpijci su završili svoja prva plivanja u rijeci Seini. Pojedinačni triatloni za muškarce i žene održani su 31. srpnja, a pobijedili su Alex Yee iz Velike Britanije i Cassandre Beaugrand iz Francuske. (Da, Beaugrand je povratila na početku svoje utrke, ali to je bilo zbog živaca – ovaj događaj uključuje iscrpljujuće plivanje od 1500 metara, biciklističku utrku od 40 km i trčanje od 10 km – a ne zagađenje vode, naznačeno je!)

Svi su otkrili zračni pištolj – i postali opsjednuti južnokorejskom Ye-ji Kim

Kim, koja je 28. srpnja osvojila srebro u disciplini 10 metara zračnim pištoljem za žene, kasnije je postala viralna na društvenoj mreži X zahvaljujući vlastitoj karizmi. Najveća aura koju sam ikad vidio na slici, komentirao je jedan korisnik, podijelivši sliku Kim odjevenu u svoju kapu Tima Južne Koreje, crnu Fila jaknu i posebne naočale koje nose svi strijelci. Ova djevojka je filmski lik, dodao je drugi, reagirajući na video Kim na Svjetskom kupu Međunarodne streljačke sportske federacije u Bakuu, u Azerbajdžanu, ranije ove godine, gdje je postavila novi svjetski rekord u ženskoj konkurenciji i to na 25 metara. Dirljiva gesta u kojoj Kim, inače rođena u Danyangu, nosi malog plišanog slona koji očito pripada njezinoj kćeri, uspjela ju je učiniti još više cool u Parizu.

Egipatska natjecateljica u mačevanju obznanila zanimljivu vijest

Nada Hafez najbolji trenuci olimpijske igre

Nakon što ju je u ponedjeljak, tijekom osmine finala, izbacila Jeon Ha-Young iz Južne Koreje u pojedinačnom natjecanju žena, egipatska mačevalačica Nada Hafez oglasila se na Instagramu s iskreno šokantnim otkrićem – natjecala se u Parizu dok je bila u sedmom mjesecu trudnoće. Ono što vam se čini kao dva igrača na postolju, zapravo su bila trojica! Bila sam to ja, moja konkurentica i moja tek dolazeća mala beba!”Hafez je napisala. Rollercoaster trudnoće je sam po sebi težak, ali boriti se da se održi ravnoteža između života i sporta bilo je ništa manje nego naporno, koliko god se isplatilo. Igre 2024. označile su Hafezino treće pojavljivanje na Olimpijskim igrama; prethodno se natjecala u Riju i Tokiju.